Samiske stemmer i Knud Leems bokverk
DOI:
https://doi.org/10.7557/ottar.8573Emneord (Nøkkelord):
samisk historie, Knud Leem, Trondenes seminariumSammendrag
I historien om samene i Norge står Knud Leem sentralt. Som professor i samisk språk skrev og redigerte han en rekke bøker om samisk språk og kultur på 1700-tallet. Målet her er å se nærmere på hva slags samer, og hva slags samisk, som løftes fram i bokverkene han utga. Hvem valgte Leem å gi stemme til, og var det noen som ble utelatt?
Referanser
(Originalverk av Knud Leem er omtalt i artikkelen)
Aspaas, P.P. 2021. Forordet til Knud Leems Lexicon Lapponicum, oversatt til norsk, med innledning og kommentar. Uppsala. https://hdl.handle.net/10037/31427
Bratberg, T. og Nordin Andresen, J. 2025. Samisk liv og kultur på 1700-tallet. Trondheim.
Haugland, J.R. og Supphellen, S. (red.). 2003. Knud Leem og det samiske. Trondheim.
Martinussen, B. 1992. Anders Porsanger: teolog og språkforsker fra 1700-tallets Finnmark, Nordlyd nr. 18.
Søyland, A. (oversettelse til bokmål) og Breie Henriksen M. (modernisert samisk rettskriving). 2025. Knud Leems Beskrivelse over Finmarkens Lapper. Alta.
Nedlastinger
Publisert
Utgave
Seksjon
Lisens
Opphavsrett 2026 Per Pippin Aspaas

Dette verket er lisensiert under Creative Commons Attribution 4.0 International License.